aktivism

Raamatud, mis aitavad mõista naisi ja miks maailm peab muutuma

Naistepäeva valguses jagasin 3+1 raamatut, mida igaüks peaks lugema. Need on raamatud, kus naiste pisendamine, demoniseerimine ja ajaloost väljakirjutamine meeste kasuks tuuakse valguse kätte ja seatase küsimuse alla. Minule kui naisele oli seal mitmeid mõttekohti ja infot, mis aitas mul mõista, miks ma vahepeal endas kahtlen ja miks ma tunen, et “maailm pole minu jaoks ehitatud”.

Seda raamatud peaksid lugema kindlasti mees- kui ka naistotsustajad, teadlased, juhid, kelle võimuses on muudatusi rakendada ja juurutada uusi hoiakuid ja pöörata tähelepanu kohtadele, kus me ise oleme uskuma jäänud naisi vähendavaid legende ja ajalugu.

‘Invisible women’ Caroline Criado Perez

Invisible women ehk nähtamatud naised toob suurepäraseid näited, kuidas maailm on ehitatud meeste (kehade, trajektooride) järgi ja kui ohtlik ning ebamugav see naistele on. Näiteks miks autoistmed on naistele enamasti ebamugavad või miks naispianistidel on raskem klaverit hästi mängida? Meditsiinist lume koristamiseni. Väga palju ahhaa-hetki oli. Aitab mõista, et naiste ebamugavus ei ole naiste hüsteeria ja väljamõeldis. Ehk siis asi pole alati sinus nagu naistele öeldakse või nad ise on uskuma hakanud. Mitmel korral tundsin kergendust, sest sain aru, et ma ei kujuta asju ette. Oluline lugemine meestele, kes tõesti hoolivad oma abikaasast, tütrest, emast või kolleegist. Vaata väikest videot autoriga, miks autod tapavad naisi.

‘Normal women. 900 years of making history’ Philippa Gregory

Ajalooõpikutes näeme enamasti mehi. Kindraeleid, poliitikuid, ärimehi, kes justkui on need, kes on maailma selliseks kujundanud. Ajalugu aga näitab, et mehed on tihti naistelt nendepoolsed saavutused lihtsalt enda nimele kirjutanud ja on hämmastav, kuidas on suudetud panna uskuma, et naised on nõrgem pool. See raamat peaks ajaloo tundides olema. Annab ülevaate mh ka kuidas on kujunenud tänane ebavõrdsust loov majandussüsteem, palgalõhe, mh edukatest naistest, kelle edu on varjatud nende vendade või meeste poolt. Masendav ja samas lootustandev igal juhul. Väga palju paralleele nägin tänaste tulemustega ja kuidas me oleme siia jõudnud ja mida me peaks jälgima, et me ajaloos (meeste poolt) tehtud vigasid ei kordaks.

‘Living my life’ Emma Goldman

Women's History Month: Emma Goldman | University of Arkansas
Emma Goldman. Foto siit.

3. Leedu anarhisti ja poliitilise aktivisti elulugu tema enda sulest. Kuidas olla tõeliselt vaba, võitlusest ja võrdsuse loomise pingutustest naise pilgu läbi. Päeviku-laadne ja ehe. Minule jättis tugeva mulje ja lugesin selle kiiresti läbi, ahmides tema mõtteid, tegemisi ja valikuid. Raske isegi midagi välja tuua peale selle, et Emma suutlikkus jääda oma väärtustele kindlaks ja tagada nii kõigi vabadus oli imetlusväärne. See oli minu esimene kokkupuude anarhistliku liikumisega ja sellega, mida anarhism tegelikult tähendab. Soovitan soojalt.

Lisaraamatud

4. ‘Sorcieres. La puissance invaincue des femmes’ Mona Chollet. Tahaks seda inglise keeles lugeda, sest minu prantsuse keel on väga kehva, aga ajalugu sellest, kuidas ajaloos naisi on demoniseeritud, nõidadeks peetud ja miks. Mind blowing, natuke kattub Normal Women sisuga. Loodan, et see tuleb varsti ka eesti või inglise keeles.

5. “Our Bodies, Their Battlefield: A Woman’s View of War”, Lamb, Christina. See on kohutav raamat. Vägivaldne, julmust täis. Me tahame arvata, et “meie poole mehed” käituvad auliselt, kuid fakt on, et sõjas jäävad kõik naised, olenemata rahvusest meeste vägivalla alla. Mõlemal poolel on oma põhjendus naiste suunaliseks vägivallaks, et kätte maksta, näidata oma võimu, alavääristada, häbivääristamiseks, rüvetamiseks, mis mõjutab kogu kogukonda, eelkõige siiski naisi. Naised, keda on rüvetatud, jäävad ilma ka oma perest, kelle jaoks see on au kaotamine ja selle asemel, et naist toetada, kihutatakse ta välja või mehed, tundes häbi, lahkuvad. See on väga mõtlemapanev raamat.

Mida ajalootunnis ei õpetatud

Julgustan sind lugema, sest ajalootunnis õpetatakse enamasti läänelikku lähenemist, mis on väga selgelt ühesuunaline. Ükskõik kas see on poliitilise võimu, naiste õiguste või ajaloo osas. Rääkimata erinevatest kultuuridest ja loomadest, kes kõik 1% võimu võimu hammasrataste vahele jäävad. Need viis raamatut on keskendunud naistele. Peagi püüan ka teisi soovitusi anda. Mind on raamatud väga palju aidanud näha maailma laiemalt, sügavamalt ja võtta vastutust ka endale, et seda pilti muuta. Millised raamatud on sinu maailmapilti korralikult raputanud?

About the Author

liisi

Performance coach, blogger and activist.

You May Also Like