food

Kust tuleb energia?

Seoses suurenenud füüsilise koormusega olen hakanud veidi uudistama erinevaid toidulisandeid, energiageele, pulbritest batoonikesteni. Esmane muutus on olnud muidugi toitumises üldiselt – rohkem liha ja rohkem rohelist. Vähem suhkurt ja valget jahu. Ja magamist ei tohi unustada! Aga kui need asjad on täidetud, siis keerulisematel hetkedel, peamiselt võistlussituatsioonides või karmima treeningu järel olen hakanud mõnda asja kasutama.

Kuna hiljuti osalesin oma elu esimesel süstamaratonil, siis selle tarbeks otsustasin katsetada kahte asja, lisaks banaanile, rosinatele ja veele. Asjad ostsin Fitshopist, olin nende uuest poest Tartu Kaubahallis möödumas ja jäin juttu puhuma. Nemad soovitasid.

a) Energiakeel
Ostsin kaks pakki seda vedelat magusainet. Ühe võtsin 10 minutit enne maratoni algust, teise kuskil 15km peal. Ausalt öeldes vahet ei tundnud peale selle manustamist, aga erilist väsimuse muutust ei üles ega allapoole polnud ka. Tähendab, loomulikult väsisin iga kilomeetriga.

Fire Start. Maguuuus.
Fire Start. Maguuuus.

Fitshopi jutu järgi on see energiageel: mis sobib tarvitamiseks erinevate treeningute ajal, et hoida üleval maksimaalset sooritusvõimet. Toode on mõeldud füüsiliselt aktiivsetele inimestele, kes peavad taluma pikka ja intensiivset kehalist tööd.

KOOSTIS: glükoosi-fruktoosi siirup, vesi, glükoosisiirup, 3,13% kollegeen hüdrolüsaati, palmiõli (MOT), sidrunhape, õunhape – happesuse regulaatorid, magneesiumtsitraat, beeta-alaniin, sojaletsitiin – emulgaator, glükuroonhape, kofeiin, aroomained, naatriumsorbaat, naatriumbensonaat, naatriumkloriid – säilitusained, naatriumkarboksümetüültselluloos- paksendaja, L- askorbiinhape – vit C, DL-alfatokoferüülatsetaat – vit E, nikotiinamiid – niatsiin, tiamiinvesinikkloriid – vit B1, tsüanokobalamiin – vit B12 värvained: beetakaroteen (apelsini maitse)

Ilmselt ma seda enam ei võta, sest maratone teha ma ei plaani ja päriselt ei saanud aru selle toimest. Samas, see et kehast suure koormusega teatud ained välja lähevad on teada ja keha tuleb siis toetada. Nii et ei tea …

b) Toidulisand energia taastamiseks
Teine asi, mida ma võtsin ja kasutan vahepeal peale tugevat trenni, on ICONFIT DEXTRO. Maratonil kasutasinseda lonks haaval, et pidevalt end tegusana hoida. Taas jube magus, see on üldse kõigi nende lisandite jama, selleks on pikematel treeningutel (ma räägin üle kolme tunni, nt Norra seitsme mäe matk vmt) magusate asjade juurde mõistlik ka soolaseid võtta. Kasvõi selleks, et magusast maitsest lahti saada.

Toote kohta kirjutatakse: puhas ja kvaliteetne dekstroos! Kõrge süsivesikute ja suhkrusisaldusega dekstroos tõstab veresuhkru taset ning annab kehale kiire energialisa, kui seda kõige rohkem vaja on. Soovitatav kasutada enne treeningut või treeningu ajal energialisa saamiseks. Aitab hästi kaasa ka vastupidavusalade puhul mis tarbivad suure osa lihaste glükogeeni varudest.

Oma lühemate võistluste juures ei kasutanud ma htegi lisandit enne võistlust. Piisavalt und ja puhkust oli küllalt, banaan vist läks ka alla.

Lisaks on mul veel mõned asjad, aga nendest hiljem.

Kuidas sina energiataset üleval hoiad? Mida sa toidulisanditest arvad? Mina veel õpin seda maailma tundma, aga püüan siiski võimalikult vähesega hakkama saada.

About the Author

liisi

Performance coach, blogger and activist.

You May Also Like