kayaking

Süstasõit – sobiv suvine meelelahutus või uus hobi

Pühajärve regati stardijoonel
Pühajärve regati stardijoonel

Kuidas süstasõit muutus suvisest meelelahutusest tõsisemaks treeninguks

Kui keegi oleks kaks aastat tagasi mulle öelnud, et 2015. aastal käin ma teist aastat süstatrennis ja oskan süstaga teha eskimo pööret, oleksin ma kulmu kortsutanud ja öelnud, mitte veendunult “mhmh”. Tänavu on aga minu teine suvi, kus süstasõit on minu treeninguks ja läbitud on esimene võistlus Pühajärve regatil.

kayaking
Ibizal turistina süstasõiduga rannikuääri uudistama minemas

Süstasõit puhkustel

Kanuu ja süstaga turistitamine, meeskonnaga tuuritamas käimine on Eestis ja mujal maailmas päris populaarne. Siiski on kasvuruumi selle väga huvitava ja paindliku ala rahvani jõudmises. Aastaid tagasi olen nautinud turismigruppidega Norra fjordides sõitmist (koos giidiga, loomulikult), sõpradega Hispaanias paari tundi jõe peal veetmas ja Eestis isegi Eestis suurvee ajal grupiga end veidi ekstreemsematesse oludesse panemas. Sellised reisi ajal süstasõidud olid üsna tavalised ja on populaarne ka siin, Eestis. Veekogusid, kus aerutada, meil on, süstapakkujaid ka. Alles 2013. aasta lõpus, kui õppisin matkajuhiks, sai alguse minu idee süstasõitu lähemalt uurida. Nimelt jäin ma suu ammuli vaatama youtube-i klippe eskimo pööretest süstaga, mida treeniti muuhulgas ka basseinis. Juba paar kuud hiljem sattusin peale Eesti kõrgeima 20-mäe-matka rääkima korraldaja ja süstasõidu treeneri Hillar Irvesega (ekstreempark.ee), kes kutsus basseinitrenni. Peale viit treeningut sügavas talves oli ka eskimo pööre selge. Ja see oli nii lihtne! Olgu, tegelikult viis treeningut on päris palju ja pidin selleks tegema nii kuiva trenni kui päris palju aega pea alaspidi vees olema, kuid kui trikk käes, siis saad aru, kui lihtne see on.

Päris vesi ja treeningute algus

Basseinis eskimo tehtud, tekkis soov näha, kas saan sellega hakkama ka “päris vees”. Jões, järves, meres. Ja üldse, bassein oli ikka päris lühike. Õnneks leidsin üsna pea Tartus koha, kus treenida. Emajõe kallastel asub Sõudmise ja aerutamise klubi “Tartu”, kus end treenimas on nii noori, tulevikulootusi, kui ka mõnda minusugust, täiskasvanud algajat, aga täis huvi. Minu treeneriks sai Henn Hollo, kes on nimetatud neli korda Eesti parimaks aerutamistreeneriks. Ta on suurepärane ja rahulik treener. Nii algas minu 2014. aasta suvi süstatreeningutega. Alguses võttis kuskil 2 kilomeetri läbimine ikka tunnikese. Hästi ettevaatlikult alustasin, eriti kui Emajõel tuli vastu mõni tuuritav kaater. Tasapisi enesekindlus kasvas ja nüüd lausa ootan neid kaatreid. Et end proovida ka mujal kui tasasel ja etteaimataval Emajõel, käisin kevad-talvel süstasõidul Soomaa ja süstaga Tallinnas mere peal koos Ahtiga Eastpole Kayakist. Süstasõit jõel, merel ja järvel on ikka täitsa erinev. Tuul, lained, keerulisus, kaugus kaldast, mis jões enamasti pole hirmutav, aga merel võib veidi südame alt küll õõnsaks teha, kui sa pole sellega harjunud. Jõel aerutades on kindlasti põnevust pakkuv tugevam vool – kui seda on. Merel lisab põnevust tugevam tuul ja lained. Samas jõevool võib olla ootamatum ja vähem ette aimatav kui merel. Igal juhul on iga veekogu peal väga põnev. Kui lähed äkilisema vee peale, siis soovitan seda teha koos giidiga. Kui rahuliku jõe peale või järvekallast mööda suve nautima, siis kidlasti saad ka ise hakkama. Lase treeneril või giidil näidata aga aeruhoidmist ja aerutamise võtteid, nii on sul endal kergem.

Nii ekstreemne kui ise soovid

Mis on süstasõidu puhul hea, on sinu valikuvõimalus: see võib olla nii pikk või lühike kui soovid. See võib olla kiire ja äkiline, adrenaliini pakkuv, aga ka loodusenautlejale võimalus kaldaid teise nurga alt uurida, võtta päev vabaks ja lihtsalt lasta lainetel kanda. Süstaga võib minna lihtsalt suve nautima, teha ühekordsete treeningutena, et oma julgust ja tasakaalu treenida, õppida vett tunnetama, aga ka võtta võimalusena oma vastupidavust, kiirust ja tehnikat arendada. Seega kindlasti kasuta suvesoojust ja rendi üks paat, otsi üles lähim süstamatkade pakkuja Eestis või oma reisil välismaale. Kuid oht on, et süstasõidu soov võib pikemaks ajaks külge jääda!

Pühajärve regatt 2015

Tipptegijad
Tipptegijad

4. juulil 2015 toimus minu jaosk esimene süstavõistlus, 5 kilomeetrit Pühajärvel. Osales 138 inimest, peamiselt tippsportlased, aga ka harrastajad meresüstadel ja dragon paatidega sõitjad. Mind hirmutas kõige rohkem suur hulk rahvast (oma igapäevases treeningus ei ole mu ümber praktiliselt kedagi) ja külgtuul, mis oli päris arvestav (aga mitte nii hull, kui kartsin). Kui start läks, ega siis polnud enam midagi. 2 kilomeetrit läks üsna tempokalt ja kindlameelselt. Minu ees oli noor tüdruk võistlussüstaga, keda isegi 3ndal kilomeetril edestasin ja kes kuskil 4-5 kilomeetrist must lihtsalt rahulikult mööda aerutas. Siiski, peale külgtuuli, veidi vingerdamist jõudsin finišisse, minu nimigi ja number hõigati kõvasti mikrofonis välja (147) ja lõpetasin endale üllatuslikult hea tulemusega: 37 minutit, 114 koht. See on siis kõikidega võrreldes (esimese koha saanu tegi raja 20 minutiga). Nii et nüüd on uus eesmärk vaja seada, mõtted on juba olemas. Seni aga, võtan edasise suve veidi rahulikumalt, proovin käia ja süstaga sõita uutes maades ja uutes vetes. Turistina. Ja sina?

Pole paha. Esimene võistlus tehtud. 1,5 aastat treeningut on asja eest tehtud.
Pole paha. Esimene süstavõistlus tehtud. 1,5 aastat treeningut on asja eest tehtud.

Minu tänud kogu selle protsessi käigus kuuluvad:

Henn Hollole, kes mind treenis ja innustas regatile minema, saktartu.ee Hillar Irvesele, kes oli esimene, kes õpitas eskimot ja julgustas baseinitrenni tulema, ekstreempark.ee Ahti Reinupile, kes mind merele on viinud ja aeru mulle soovitas, eastpole.ee

Kui tunned huvi aerutamise vastu:

Leia klubi, kus saad aerutamist õppida. Tartus oled teretulnud minu koduklubisse, SAK TARTUsse. VÕI otsi lähim kajakite laenutaja, mõni matkagrupp ja proovi esmalt lühemat, kergemat maad. Loodan, et leiad süstasõidu ka enda jaoks. Suviseks meelelahutuseks, põnevaks sportlikuks väjakutseks või pikaajaliseks hobiks. Liisi Toom Because you only have one life. Live it as you want it.

About the Author

liisi

Performance coach, blogger and activist.

You May Also Like