Mis on soorituscoaching?
Mentaalne soorituscoaching pakub hinnanguvaba keskkonda enda psühholoogiliste oskuste ja teadmiste hindamiseks ja arendamiseks ning aitab valmistuda valitud soorituseks viisil, mis arvestab olemasolevaid ressursse, eesmärke ja püüdleb heaolu ja pikaajalise karjääri poole. Soorituse keskmes võib olla tippsport või tervisesport, näitlemine ja loovtegevus, juhtimistöö ja kriisisituatsioonide lahendamine, meditsiin ja kiirreageerimine. Misiganes esinemine, mille tähtsus on esinejale suur ningmilleks on vaja arendada sooritust toetavaid oskusi. Soorituscoaching aitab olla teadlikum iseendast, märgata võimalusi ja ressursse, mida on vaja sportliku, tööalase või isikliku soorituse hoidmiseks, taastamiseks või tõstmiseks, olgu tegemist füüsilise (tehnilised oskused, kiirus, teadmised) või vaimse (tähelepanu, motivatsioon, enesehinnang, emotsioonide regulatsioon) sooritusega. Coachingus saab coachee olla avatud oma väljakutsete osas ning koostöös avastada, mis on soorituse arengus takistuseks ja millised on võimalused konkreetse inimese ja konkreetse väljakutse puhul. Coachingu suurim kasutegur võib olla suurem teadlikkus iseendast, oma võimetest ja oma ressurssidest. Läbi selle on suurem kontrollitunne ja adekvaatsem hinnang sooritusele. Näiteks võib sportlane õppida paremini tajuma oma kehas toimuvat, seetõttu õigel ajal võtta puhkepause ja vältida nii üleväsimust ja sellega seotud vigastusi ning õppida juurde tehnikaid, et võistluste eel läbi kehatöö vähendada ärevust ja nii olla võistlustel paremas positsioonis oma soorituseks või osata kommunikeerida oma vajadusi meeskonnale.
Soorituscoachingu kasu sportlasele
Sportlase eesmärk tundub olevat justkui selge – võitmine. Võida medal, jookse kiiresti, ole parem teistest, tee trenni. Tee tulemusteni aga märksa keerulisem. Alates sportlase individuaalsest erinevusest, tema võimalustest, keskkonnast, kus ta tegutseb ja võistlusmomendiga kaasnevatest eripäradest. Selleks, et ajatada sooritust õigeks hetkeks, tuleb tegutseda teadlikult. Coaching annab selleks lisavõimaluse füüsilise treeneri, füsioterapeutide ja tehnilise-taktikalise treeningu kõrval ja aitab sportlasel endal suurendada kontrolli iseenda ja oma tulemuste üle ning teha seda pikaajaliselt. Järjest rohkem on coach kaasatud sporditreeneri töösse. Coach saab aidata sporditreeneril luua tippsoorituseks sobilik keskkond, kus on tagatud kõigi osapoolte heaolu ja mõeldud pikaajalisele koostööle, mitte lühiajalistele võitudele sportlaste arvelt.
Soorituscoachingu kasu sportlasele ja ka spordimeeskondadele-klubidele võib olla:
- suurem teadlikkus oma tugevustest ja nõrkustest;
- eesmärkide seadmise ja tulemuste hindamise oskus;
- oskus arenguplaane teha lähtuvalt oma eesmärgist, hetkeolukorrast ja olemasolevatest ressurssidest;
- enesekaastundlikkus ja terve suhtumine eksimustesse ja kaotustesse;
- mitmekülgsemad huvid ja suhted, mis tagab sujuvama ülemineku spordist järgmisse karjäärietappi (Loe ka sportlase rollist ja kuidas coaching aitab karjääri kujundada);
- terve enesehinnang;
- valmisolek omandada uusi oskusi, sh psühholoogiliste oskuste õppimine ja arendamine;
- suurem kontrollitaju ja valmisolek võtta vastutust ja anda vastutust (sh näiteks sekkumiste loomine vigastuste ennetamiseks ja taastumiseks);
- parem kommunikatsioon lähedaste, tiimi, treeneri, sponsorite ja meediaga.
GROW mudel soorituscoachingus
Igaüks, kes on spordivaldkonnas või muus sooritusvaldkonnas tegutsenud, mõistab süstematiseerimise ja struktureerimise väärtust. Liiga palju mõtteid, valikuid ja eesmärke võib tähendada, et mitte millegagi ei tegeleta või iga element saab liiga vähe tähelepanu. Paljud sportlased on harjunud, et neile öeldakse, mida teha, kuna teha, mida süüa, millist varustust kasutada jne. Mida edasi karjääris nad liiguvad, seda olulisem on aga ise aru saada, miks mõnda liigutust tehakse, kuidas tõsta või vähendada koormust, kuidas kuulata oma keha või märgata oma käitumise, emotsioonide ja mõtete mõju oma sooritusele, suhetele ja ka elule laiemalt. Rajal, võistlusel on sportlane üksi ja peab ise otsuseid tegema, ta on ka oma tiimi ja oma edasise karjääri juht, mistõttu peab tegema olulisi otuseid, mis lähtuvad tema enda vajadustest ja eesmärkidest. See eeldab aga oskusi, mida coaching aitab arendada.
Üks kasutatavamaid mudeleid, millega alustada, on GROW mudel.
GROW mudel on sportlaste coachingus hea vahend sportlase:
- tegeliku eesmärgi mõistmiseks ja sõnastamiseks (goals – eesmärgid).
- teadvustamiseks, mis päriselt toimub ja mis mõjutab nii eesmärki kui tulemusi (reality – reaalsus).
- võimaluste leidmiseks, mida muidu ei märkaks ja millega kohe ei arvesta, aga coachingus saab võimalikud ja võimatud võimalused läbi testida ja ideid genereerida (opportunities – võimalused).
- seada ja astuda reaalseid samme eesmärgi poole (will – teen).
Asjad on tihti keerulisemad kui üks mudel saab katta. Nii ka sportlase coachingus on oluline coachi roll küsida sooritajalt täpsustavaid küsimusi, märgata coachee keha reaktsioone, varjatud tundeid ja ebamugavaid mõtteid ning tuua need sobival hetkel lauale. Läbi küsimuste ja peegeldamise, eelkõige aga läbi usaldusliku suhte ja avatud ruumi saab coachee teadlikumaks tegelikest eesmärkidest, võimalustest ja takistustest.
Millised on coachingu küsimused?
Jagan iga osa kohta mõned küsimused, mida saad kasutada enda toetamiseks. Kõik küsimused ei sobi igaks hetkeks, seega vaata, mis toimib sulle. Kaasa coach, kes aitaks sul küsimusi esitada ja sinu sportlikku sooritust toetada, esinemisväljakutset, karjäärivalikuid ja muid olulisi hetki sujuvamalt läbida.
Eesmärk – mida tegelikult soovid saavutada
- Kuidas näeb ideaalne tulemus sinu jaoks välja?
- Kujuta ette aega 3 kuu pärast kui kõik takistused on ületatud ja sa oled eesmärgi saavutanud. Mida näed/tunned? Mida teised ütlevad? Mis on muutunud?
- Mida pead praegu otsustama, mis on hea tulemus?
- Paistab, et sul on mitu eesmärki. Milline eesmärk on praegu sinu jaoks kõige olulisem lahendada?
Tegelikkus – mis on praegune reaalsus?
- kui oluline see eesmärk tegelikult on?
- Millist mõju see sulle avaldab?
- Mis praegu (veel) toimumas on?
- Mida praegu juba teed, et oma esmärgile läheneda? Mis takistab praegu eesmärki saavutamast?
- Kui palju kontrolli sul selle tulemuse üle on?
- Millised ressursid sul olemas on?
- Mis on tegelik probleem ja väljakutse?
Võimalused – mida sa ei näe või mida saaksid tekitada
- Keda tunned, kes oleks sellises väljakutse lahendamises hea? Mida tema teeks?
- Kuidas saaksid olukorda parandada?
- Mida võiksid (veel) teha? Millised on alternatiivid?
- Mida saad teha, et vältida selle situatsiooni kordumist?
- Kes võiks sind siin aidata?
Tegutsemine – millega alustad
- Mida nüüd tegema hakkad?
- Kuidas/millal teed seda?
- Mis on esimene (kõige väiksem) samm?
- Kellega räägid?
- Kui pühendunud oled esimese sammu astumiseks (1-10 skaalal)?
- Mida mina (keegi teine) saab sinu toetamiseks teha?
- Kuidas sa tead, et asi toimis?
- Kui oled plaanitud tegevused teinud, kui tõenäoline on, et sinu eesmärk saab täidetud?
Iga ploki juures võid tagasi jõuda eesmärgini. Leida, et tegelikult on juba piisavalt võimalusi ja takistus on kuskil mujal või et eesmärk ei olegi kõige prioriteetsem. Just seetõttu on coachingu protsessis oluline, et oled ise aus ja saad seda olla ka coachiga. Turvalise keskkonna loomine on peamiselt coachi vastutus, küll on oluline, et kui sa ei tunne end valitud coachi juures hästi, siis peaksid leidma kellegi teise. Mõningane ebamugavustunne on normaalne, sest coach võib tabada varjatud kohti, ebakõlasid. Kui aga tunned, et sul on raske usaldada või välja öelda tegelikke mõtteid, siis võid a) alustada väikselt, seni kuni oled valmis usaldama või vahetada coachi. Coachil ei ole õigus sind sundida millekski. Kui tegemist on sügavamate psühholoogiliste küsimustega, tasub kaaluda kutsega psühholoogi juurde minekut. Kõige paremini saab coachiga koostööd teha kui on vastastikune usaldus ja avatus ning valmisolek (ühiselt) eesmärgini jõuda.
Olen coachingu valdkonnas tegutsenud üle kmne aasta ja selle jooksul arendanud nii oma fookust kui coachinguga seotud oskusi. Täna keskendun sooritusvaldkondadele, kus on vaja teha kiireid otsuseid, mille keskmes on tugev identiteet ja oluline erinevate psühholoogiliste oskuste rakendamine maksimaalse tähelepanu hoidmiseks ning valmisolek ootamatuteks muutusteks karjääris. Sportlased, kriisitöötajad, juhid ja eksperdid, kes naudivad oma valdkonda, kuid tunnevad huvi pika ja terve karjääri vastu. Küsi lisa ja kaasa oma arengusse, oma tiimi jaoks hea keskkonna loomisse, võta ühendust. Tutvu minu coachingu põhimõtetega.