performance coaching

Kuidas kehatunnetus aitab sooritust toetada

Oskus tunnetada oma keha ja tema vajadusi õigel hetkel, on äärmiselt oluline. Märgata, millised lihased töötavad millise harjutuse jaoks, osata selgitada, millist rolli erinevad kehaosad (ja ka pea :)!) mängivad sinu (sportlikus)soorituses, kus on parasjagu valu ja kas see on mugavuspiiril või ohtlikus tsoonis, on üks olulisim oskus sportlase, aga tegelikult kõigi elus. Kui lähed juba teist nädalat või kuud järjest tool ja juba hommikul tunned, et tahaks magama minna, siis ükskõik, kui palju kohvi sisse kallad, võib öelda, et keha vajab taastumist, puhkust, et olla taas optimaalses sooritustsoonist. Selle kuulamata jätmine võib viia krooniliste hädadeni, läbipõlemise ja isegi karjääri lõpuni. Osates om akeha tajuda, saame võtta väikeseid samme, ajatada vaimset või füüsilist pingutust ja läbi enda keha toetamise hoopis tõsta vastupidavust, olla tervem ja minimeerida ka juhtuvate vigastuste mõju.

Pinged ja piiri peal töötamine on ok. See eeldab aga tasakaaluks oma keha kuulamist ja taastamist.

Keha tajumise kasutegurid

Mida pingelisemaks läheb elu, väljakutsed tööl või trenn, seda rohkem pingesse läheb keha. See on normaalne. Kui me aga pinge loomulikku kogunemist ignoreerime ja loobume taastavatest tegevustest, siis mõnes mõttes harjume valu ja pingega. Keha varjab pinge kogemist järjest paremini – harjume kange olemisega, kergete peavaludega ja oma keha hoidmisega viisil, mis leevendab valu ühelt poolt, kuid tekitab seda teisele poole. Märkame (üle)pinget ühel hetkel hoopis vigastustes või selles, et mõnda liikumisharjutust on raskem teha kui tavaliselt (jättes välja normaalse väsimuse), peavalud on talumatud ja tuleb kõigele paus panna.

Kui õpime oma keha tajuma:

  • Keha tajumine aitav reguleerida vajadusi. Kui saad aru, kus kehas pinge on ja miks see seal on (nt närvid esinemise ees kõhus, liigselt ühele kehapiirkonnale keskendunud treening annab tunda), saame valida taastavaid harjutusi, muuta elurütmi või treeningkava.
  • Mida paremini tunned oma kehas toimuvat, saad soorituse ajal valida riske. Nii maandad vigastuste ohtu ja saad neid ka minimeerida, kuna lubad kehal automaatselt end toetada.
  • Keha tunnetus on oluline ka taastumisprotsessi tõhustamises. Vigastuse mõistmine aitab õigesti saadud harjutusi ellu viia ja nii kiirelt tagasi areenile tulla ja kiirendada ning tõustada raviprotsessi.
  • Keha ja seal toimuva tajumine on üleüldiselt oluline soorituse viimistlemiseks – kui teame, mil viisil liigutus peab toimuma, et sooritus oleks ideaalilähedane, saame paremini liigutust kokku panna, sh ka selleks vajalikku vaimset treeningut teha. Nt visualiseerimine toimib paremini, kui tunneme oma keha.

Harjutused kehatunnetuse suurendamiseks

Et üldse kasu saada keha tajumisest, on vaja osata märgata. Annan siinkohal kolm hrjutust, mida regulaarselt mõnda aega teha, et suurendada kehataju ja seejärel juba hakata konkreetsemaid harjutusi peale tegema.

  • Üks väga hea harjutus, kus alustada oma keha tajumiseks on keha-skaneerimine ehk body scan. Idee on lihtne: mugavas, kuid ärkvel asendis teed oma kujutluspildis üle-keha skaneeringu – nii nagu lennujaamas või arsti juures masinad kogu keha läbi vaatavad. Kui soovid alguses juhendatud versiooni, siis võid näiteks otsida juhendatud skaneeringu (inglise keeles) Mindful Sport Performance Enhancement ressurssidest – https://www.mindfulsportperformance.org/
  • Või Youtube-ist “body scan” Jon Kabat-Zinn – https://www.youtube.com/watch?v=15q-N-_kkrU
  • Eesti keeles leiad Aave Hannuse juhendatud järk-järgulise lihaslõdvestuse harjutuse – https://soundcloud.com/aavehannus/j-rk-j-rguline-l-dvestus

Kehatunnetus aitab vältida läbipõlemist ja on treenitav

Keha tunnetuse arendamine võtab aega. Kui oled pikalt pinges olnud, võib see isegi valulik olla, ebamugav. Äreval perioodil tundub ka 30 minuti võtmine tüütu, igav ja ehk isegi ärevusttekitav. Kui nii, siis alusta vaikselt, kasvõi 5 minutiga, kus püüad tähele panna oma kehas toimuvat.

Teadveloleku harjutused on oluline osa enda keha-teadlikkuse suurendamisest ja aitavad sul teha tarku otsuseid ja hoida end.

Mida vajad, et hoida end tasakaalus ja ennetada läbipõlemist

Anna märku, kui saan aidata sobiva harjutuse leidmise, nende lisamisega treeningkavva ja mõistmisega, mida hetkel vaja on sportliku soorituse või sportlaskarjääri,-elu ja võistlustega seonduva osas. Leiad veel teadveloleku harjutusi fookuse hoidmiseks keerulistel aegadel.

Kirjuta liisitoom@gmail.com või helista 52 70 534

About the Author

liisi

Performance coach, blogger and activist.

You May Also Like