karjäär performance coaching

Kuidas sõdur karjääri planeerib ja mida sellest õppida?

Ka sõduril on elu väljaspool militaarkeskkonda

Kaitseväe Akadeemias töötades ei olnud harvad kadettide küsimused oma isikliku elu, investeerimise, enesearengu ja militaarkarjääri kombineerimisest. Sõjaväelise juhi karjäär on üsna hierarhiline, potentsiaalselt mitmekülgne ja siiski üsna käsu ja organisatsiooni vajaduste järgi liikumine ja tähendab suures osas teiste valdkondade hülgamist, kuna tegemist on tippsoorituskeskkonnaga. Üheks suureks väljakutseks on enda isiklike huvide, organisatsioonist väljaspool elatava elu ja ka sellest väljumisel enda realiseerimise küsimused. Ka sõdur peab laenu maksma, sotsiaalseid suhteid looma ja nendegi militaartöö võib lõppeda ootamatult. Olles 100% ühes karjääris tähendab see küsimust: Mida edasi? Kuidas luua tasakaalu? Nii on juba varakult mitmete variantide hindamine, katsetamine ja mitmekülgsuse arendamine oluline.

Soovitused karjääri planeerimiseks tippsoorituskeskkonnas, kus töö on struktureeritud, hierarhiline ja teatud perioodil kõikehõlmav

Diplomaadid, sõdurid, arstid, politseinikud, sportlased, aga ka esinejad – lauljad-näitlejad kõik on omal moel “kinni” nõudmiste tõttu nende ajale, tähelepanule ja tegutsevad väga tugevalt reglementeeritud või kindlate ootustega keskkonnas. See ei tähenda, et väikeste muudatustega ei saaks oma ellu tuua uusi valikuid, mis ei takista praegust karjääri ja pühendumist.
Mida siis teha karjääris, kus on selged piirangud ajas, asukohas ja sa oled valdkonna eripärast sõltuvalt organisatsiooni käsutuses?

  1. Aktsepteeri ja mõista, mil viisil oledki “kinni”, hõivatud valitud ametiga. Tippsoorituskeskkonnas tegutsemiseks on see vajalik. Ilmselt valisid selle endale olulistel põhjustel ja naudid pühendumist, mida töö nõuab. Aktsepteerimine, piirangute teadvustamine vabastab ruumi järgmisteks sammudeks ja vähendab vingumist, et “miks asjad nii on?”.
  2. Kui arvestad välja, milline aeg on kinni, millised otsused on “teiste” teha, siis samamoodi kaardista, milline aeg ja võimalused on sinu teha. Näitkes kui sind iga teatud perioodi tagant võidakse suunata uude linna või uude riiki (ka diplomaatidel on sama lugu, sportlased peavad reisima), siis see on info, mida saad kasutada ka oma isikliku äri või õppimise plaanides.
  3. Tee plaane juhuks, kui töö ootamatult lõppeb ja alusta väikeste sammudega, 1-10% oma ajast selle suunas liikumist.
  4. Ole vaimselt valmis ootamatuteks muutusteks ja loo endale ringkond ja rutiinid, mis aitavad sellega toime tulla.
  5. Tea, et sa ei alusta kunagi nullist. Militaarkarjäär, nagu diplomaadi ja sportlase oma annab laiapõhjalisi teadmisi, mida saad kasutada järgmisteks tööalasteks väljakutseteks

Ebastandartses karjääritrajektooris saab luua oma süsteemi

Kui sind huvitab, kuidas ebastandartses karjääritrajektooris, teadmatusest luua süsteemi, et tagada endale sobiv elurütm ja ise juhtida oma karjääri, olles samas hea partner tööandjale ja klientidel ja igal hetkel andes enda parim, siis uuri rohkem minu raamatu “Valikute ristteel” kohta ja telli see juuni lõpuni soodushinnaga. Kui tahad individuaalset tagasisidet ja arengupartnerit või et jagaksin oma mõtteid sinu tiimiga, siis võta ühendust liisitoom@gmail.com

About the Author

liisi

Performance coach, blogger and activist.

You May Also Like