Positiivse psühholoogia tänulikkuse praktika soorituse tõstmiseks
performance coaching

Teadvelolek: Tänulikkus toetab vaimset vastupidavust

🙏Mille üle sa täna tänulik oled? Oled sa seda mõelnud?🥳

Tänulikkuse praktika aitab näha võimalusi, tõstab vaimset vastupidavust ja heaolu

Tänulikkus, sulle oluliste asjade väärtustamine, hetkede märkamine oma igapäevas toob tähelepanu positiivsele, olemasolevale ja nii võtab tähelepanu ära puuduse tundmiselt, sellelt, mida tajud negatiivsena. See võib olla väljas paistev päike, see, et said oma lemmik-tassist kohvi juua, hea tunne kodus olemisest, kaaslase naeratus, mugav tool. Lihtsalt elus olemisest. Mida rohkem paneme tähele häid asju, seda positiivsema fooni loome oma otsustele, mis viivad omakorda teistsugusele tegutsemisele kui siis, kui mõtleme, kui halvasti asjad on. Tänulikkus maandab pingeid ja loob emotsionaalset heaolu. See omakorda aitab meil raskustega toime tulla ja tõsta vastupidavust.

Tänulikkuse praktika

Positiivses psühholoogias on tänulikkuse üks tuntumaid harjutusi iga õhtu 3-5 asja märkimine, mille üle tänulik oled. See võtab omamoodi harjutamist, sest igapäevases müras, harjumuses pigem olla kriitiline ja mõelda, mida parandada ja keskenduda “arengule”, unustatakse näha häid asju päevas, enda arengus, oma tulemustes. Nii tuleb positiivsete asjade märkamine paljudele alguses raskelt. Julgustan siin anda endale aega ja mitte hinnata oma suutlikkust (või selle puudulikkust) näha positiivseid asju oma elus või hinnata, kas need on piisavalt “head” ikka. Juba harjutuse läbiviimine aitab märgata, kuidas oleme juba fokusseeritud negatiivsele. Nii meeldiski mulle endale hiljuti kogetud tänulikkuse harjutus. Osalesin Kerry Howellsi tänulikkuse workshopil ja tema antud harjutust tahan jagada ka sinuga.

Kohustus või võimalus? Pead või saad teha?


Kui sul on tööpäevas tegevusi, mis ei ole lemmikud, mis vajavad rohkem pingutust ja on rasked, võib see tekitada vastupanu. Võta viis minutit ja pane kirja järgmiste päevade jooksul 3-10 asja, mida sa pead tegema.

🖋️Kirjutagi:

👉Ma pean minema trenni.
👉Ma pean riided ära pesema.
👉Ma pean rääkima juhiga /alluvaga uue projekti kitsaskohtadest.
👉Ma pean arveid maksma.
👉Ma pean …

Mis tunne tekib?

🖋️Kirjuta nüüd samad ülesanded alustades laused “Ma saan …”:

👉Ma saan minna trenni.
👉Ma Saan riideid ära pesta.
👉Ma saan rääkida juhiga /alluvaga uue projekti kitsaskohtadest.
👉Ma saan arveid maksta.

Ma saan …

Milline tunne tekib?

Kumb sinu arvates aitab vähendada pinget ja luua tunnet, mis aitab rohkem kohal olla, tähelepanu olulisele suunata ja sooritada?

NB: Inglise keeles on vastavalt I have to / I get to. Eesti keeles võib minu arust kasutada ka “saan” asemel “mul on võimalus”.

Proovi ja anna märku, mis mõtted tekivad.

Tänulikkus ja erinevaid teadveloleku harjutused on osa psühholoogiliste oskuste arendamisest🧠. Neid saab kasutada enda tegevusest suurema naudingu saamiseks, pingete maandamiseks, tähelepanu tõstmiseks ja soorituseks. Oluline on enda jaoks sobiva valimine, katsetamine ja järjepidevus psühholoogiliste oskuste ja erinevate tehnikate treenimisel.

About the Author

liisi

Performance coach, blogger and activist.

You May Also Like