vaimse vastupidavuse treening kasvavas stressis
performance coaching

Kasvav stress tööl ja vaimse vastupidavuse treening

Millises töös puudub täna stress?

Harva leiab töökuulutust, kus poleks kirjutatud ühe ootusena, et kandideerijal oleks “hea stressitaluvus”

… Peale viimaste aastate sündmusi on kõik positsioonis, kus stressitaluvus on oluline nii elu kui töö ebakindlusega toimetulekuks. Stress on normaalne, kui soovime areneda, kui tegutseme ajakriitiliste situatsioonidega. Kindlasti on stress kohal tippsoorituskeskkonnas, kus tegevusel on nähtavad tagajärjed, riskid ja ohud tervisele ja elule nagu. Näiteks meditsiinis, sõjaväes, kriisireguleerijate töös, abistavates ametites, valdkondades, kus on töö inimestega, olgu see vaimne või füüsiline. Aga ka väga nähtavatel ametitel (näitlejad, muusikud, koolitajad, sportlased) on oht eksida, läbi kukkuda kõikide silme all igapäevane.

Võimete piiril tegutsemisel on vaja psühholoogilisi oskusi


Kui sinu amet hõlmab pidevalt võimete piiril tegutsemist, inimeste aitamist, nähtavust ja vastutust, siis pakun sulle mõtte vaimse vastupidavuse treenimisest. See tähendab, et sul on ilmselt juba olemas kogemus ja oskused stressiga toimetulekuks ja sa tead, et oled ametis, kus stress ja pinge on igapäev, ning soovid end teadlikult vormis hoida või tagada, et sinu tiim ja organisatsioon toetab inimesi oma vaimse vastupidavusega tegelemisel. See ei tähenda alati uute oskuste andmist (joogatrennid ja meditatsiooniminutid, kus õpitakse uusi tehnikaid) vaid pigem keskkonna tekitamist, kus inimene saab aja ja ruumi, et juba õpitud oskusi rakendada. On see viieks minutiks vaiksesse ruumi minek, lõunane jooks või usalduslikud suhted, kus töötaja võib öelda, et ta tunneb viha, kurbust ja ebakindlust. Ning sa ei hakka teda õpetama vaid annad tuge, viisil, mis aitab töötajal ise enda emotsioone reguleerida.

Vaimse vastupidavuse integreerimise mudel

Olen viimastel aastatel kokku pannud oma mudeli ja sekkumise, koolitanud tulevasi sõjaväelisi juhte, katastroofimeditsiini töötajaid, sporditreenereid ja ettevõtete juhte vaimse vastupidavuse kujundamises. See sai alguse Kaitseväe Akadeemias tehtud sekkumisest COVID-19 pandeemia ajal, mida kasutasin ka Ukraina kriisi puhkemisel ettevõtete juhtide ning CREVEX suurõppuse ajal Sotsiaalkindlustusameti/Ohvriabi ja partnerite vaimse vastupidavuse integreerimise pilootprojektis. Usun, et vaimse vastupidavuse integreerimine organisatsiooni on oluline. Samuti on oluline, et professionaalina vastutame ise oma vaimse tervise eest. Mõlemad peavad käima käsikäes.
Et kõigega startida, jagan salvestust, mis sai tehtud Sotsiaalkindlustusameti e-kursuse “Psühholoogilist traumat arvestav praktika” jaoks, kuid kindlasti sobiv kõikidele.

Kui sind huvitab vaimse vastupidavuse integreerimine oma organisatsiooni keskkonna kujundamiseks või soovid enda isiklikku vastupidavuse plaani teha, anna märku.

Kuidas suurendada oma vaimset vastupidavust

About the Author

liisi

Performance coach, blogger and activist.

You May Also Like