Sportlase persoonibränd – milleks?
Sportlase persoonibränd on oluline kahel äärmuslikul põhjusel oluline. Esmalt – ära elamiseks ja teisalt – võimaluseks seista oma väärtuste eest ja luua positiivseid muutusi maailmas. Selleks, et sportlane saaks oma karjääri teha, peab ta tagama sissetuleku. Treeningruumid ja -varustus, treenerid, reisimine võistlustele, aga ka toit, üür ja muu kõige tavalisem eluks vajalik on kuidagi vaja katta. Paraku see annab eelise neile, kelle pere on juba heas finantsilises olukorras või kes varakult on tulemustega silma paistnud. Me teame, et pikaajalist karjääri ja tulemusi teevad aga tihti need, kes ei pruugi noores eas “talenti” välja näidata. Nii jääb sportlasele topeltkoormus – olla parim spordis ja teenida kuidagi teisel viisil elatist. Kui sportlane on jõudnud huviorbiiti ja tema taha on kogunenud piisavalt sponsoreid või võiduraha, saab ta kasutada oma nähtavust erinevate seisukohtade väljendamiseks. On see õiglane palk naissportlastele, keskkonnateemad või noorte liikumisharjumuste populariseerimine. Mõlemal juhul on sportlase persoonibrändi teadlik kujundamine tööriist, mida rakendades saab tõsta täenäosust olla nähtav, leida sobivaid koostööpartnereid ja esindada end läbi oma väärtuste.
Persoonibränd on sportlase oskustest, kogemustest, iseloomust, hoiakutest ja tema eneseväljendusest kujunenud kuvand selle kohta, kes me oleme ja mida teeme. Hästi kujundatud persoonibränd loob inimesele võimalused valida enda väärtuste järgi, luua oma elurütm ja elustiil ning arendada end pidevalt soovitud suunas. Öeldakse ka, et persoonibränd on see, mida sinu kohta räägitakse, kui sind ei ole ruumis.
Sportlane on avalik tegelane, tema suhtes on kõrgendatud huvi. Kuigi võib arvata, et sportlast hinnatakse ainult tema tulemuste järgi, tähendaks see, et mitte keegi teine kui võitja ei saa tähelepanu ega toetust. Õnneks päris nii asjad ei ole.
Liikudes tippsporti on nähtavus üks osa tööst. Olgu see oma sotsiaalmeedia kaudu tegevuse kajastamine, sponsorluste küsimine ja koostööde tegemine, meediasuhtlus, aga ka see, kuidas käituda ‘areenil’, oma tiimi ja kohtunikega – kõik panustab sportlase kuvandi tekkesse. Olles ise endast, oma väärtustest teadlik, saab tõsta tõenäosust, et see, mida räägitakse ja see, millised toetajad sinu taha tulevad, on sinu enda väärtustega kooskõlas.
Heaks näiteks, kuidas oma väärtusi oma brändi kujundamisel on kasutatud on näiteks Federer ja Djokovic, Simone Biles ja Naomi Osaka aga ka Michael Phelps ja Kobe Bryant. Ja mõtle, kuidas tervitati Eestis sportlasi, kes tulid Olümpialt tagasi … Neid austati, kuna vaatamata tulemustele väärtustati neid inimestena.
Persoonibrändi mudel sportlase brändi kujundamiseks
Sul on juba oma bränd olemas. Iga kokkupuutega, mis teistel sinuga on kas päris elus või läbi sotsiaalmeedia, võistluste kajastuste ja pressikonverentside, loob arusaama, kes sa inimesena oled. Iseasi, kui teadlik sa sellest oled ning kas see on sind seni toetanud oma karjääris ja elus.
Kust siis enda kui sportlase persoonibrändi kujundamisega alustada? Ühelt poolt võid teha kerge persoonibrändi auditi ja analüüsida, mida sinu kohta räägitakse meedias, millised on sinu koostööpartnerid ja suhted nendega ning küsida oma tiimilt, sõpradelt, kuidas nemad sind kirjeldaks, mida nad näevad, et sa väärtustad ja milles oled hea. Samal ajal pane ka ise kirja – kuidas sa ise end näed ja milline on sinu isiklik ambitsioon ja miks. Pakun sulle välja persoonibrändi mudeli, mille olen pika kogemuse põhjal kujundanud ja mida kasutavad erinevate valdkondade eksperdid, ettevõtjad, juhid, et saada selgust ja strateegiliselt persoonibrändi kujundamisele läheneda.
Neli küsimust, millele igaüks vastama peaks, et startida oma persoonibrändi teadliku kujundamisega:
1. Kes sa oled?
2. Mida sa oskad?
3. Kellele sa oma teenust või tööd pakud?
4. Kuidas oled nähtav?
Julgustan võtma need neli küsimust, 10 minutit ja vasta neile. Millised on vastused? Kas seal on kooskõla? Milles on takistused või stressi tekitavad kohad? Julgustan mõtlema, et see, mitu korda sa postitad on oluliselt väiksem küsimus kui see, milline sa sportlasena oled ja kuidas seda autentselt näidata. Kui sind huvitab persoonibrändi teema rohkem, siis leiad persoonibrändi kujundamise praktilisi nippe blogist, mida olen juba 14 aastat pidanud.
Persoonibränd on toetav tööriist enda positsioneerimiseks, eesmärkide seadmiseks ja tegevusplaani loomiseks sportlaskarjääri toetamiseks ja ka karjäärivahetuse planeerimiseks. Kui sul on küsimusi, kuidas saaksid sportlasena oma brändi selgemalt kujundada, kirjuta liisitoom@gmail.com.