sporditurundus

Kuidas turundada sporditooteid ja teenuseid?

Eestis on sporditeenuste ja toodete turundus lapsekingades, nii sportlased, klubid kui sportlikku eluviisi promovad organisatsioonid kõik püüavad ära elada ja samas saada spordi vastu huvi tundma uusi ja uusi noori ja vanu. Ometi on sport, aktiivne elustiil, ükskõik, mis alal hobi või tippsordi tasemel tegelemine meile oluline. Minu tihedam (igapäevane ja eesmärgipärane) seotus spordiga algas 2013. aastal, täna hõlmab see nii süstasõitu, karated kui matkamist ja nendel teemadel blogimist. Kuigi mul on turunduse taust, olen ise tundnud, et valdkond on siiski niivõrd spetsiifiline, et iga info, kuidas spordis turundust teha, tuleb kasuks. Seega oli mul hea meel leida Tartu Ülikooli suvekursus sporditoodete ja teenuste turunduse kohta, mida viib läbi Alar Rikberg.

Koolitus: Sporditoodete ja teenuste turundus
Aeg: 26. august 2015, 10.00 – 17.15
Koht: Ülikooli 20-320, Tartu
Koolituse lisainfo ja registreerumine siin, www.ut.ee/suveülikool või taiendusope@ut.ee.

Miks sporditoodete ja teenuste turundamise kursus?

Küsisin Tartu Ülikooli esindajalt, miks selline kursus? Vastas Esta Pilt:

“Suvekursuse idee tekkis selle tõttu, et spordiklubisid tuleb juurde, sportijaid tuleb juurde ja väga tähtis on oma toode või teenus märgatavaks muuta. Toimub ka palju spordiüritusi, mille korraldamiseks saab näpunäiteid sellest kursuselt. Paljud spordiklubid on rahahädas ja ei ole oskusi sponsorluse teemadel.

Tartu Ülikooli Pärnu Kolledžis on vastav õppeaine sporditurunduse näol olemas aga see on tasemeõppijatele. Vabade kohtade olemasolul saavad selle ainekursusega liituda ka täiendusõppijad. Vajalik on kontakteeruda Pärnu Kolledziga.

Keda suvekursusele oodatakse?

Ülikooli esindaja sõnul on suvekursusele oodatud kõik spordiklubide ja organisatsioonide esindajad, kes müüvad oma teenuseid, korraldavad spordiüritusi. Kindlasti on neil inimestel juba ka mingi kogemus olemas.
Kindlasti on oodatud ka need, kellel on huvi selle valdkonna vastu aga kogemust veel ei ole.

Aga nüüd mõned huvitavad mõtted suvekursuse läbiviijalt, Alar Rikbergilt

Pildidl: Alar Rikberg. Selle pildi sisu kirjeldan põhjalikumalt koolitusel, tegemist on eelmise aasta tööandja (Poola võrkpalliklubi Cuprum Lubin) suurtoetaja juures tehtud fotosessiooni tulemusega.
Pildidl: Alar Rikberg. Tegemist on eelmise aasta Alar Rikbergi tööandja (Poola võrkpalliklubi Cuprum Lubin) suurtoetaja juures tehtud fotosessiooni tulemusega. Pildi sisu kirjeldab ta aga juba põhjalikumalt kursusel

1. Olete ise olnud sportlane, treener, tegutsete paari spordiga seotud MTÜ juhatuses, olete olnud pressiesindaja ja spordijuht. Kas tutvustaksite veel lähemalt, mida võib oodata sporditoodete ja teenuste turundushuviline just tänu teie taustale spordi ja turunduse valdkonnas?
Olen olnud spordis küll väga palju erinevates rollides, kuid tõsiseltvõetavalt siiski vaid taustajõududes – spordiklubide juhina, spetsiifilise valdkonna töötajana (spordijuhtimine, turundus, meediasuhtlus) ja statistikuna (Eesti võrkpalli rahvuskoondises, Eesti tippklubides ja Poolas). Lisaks olen üle 10 aasta õpetanud Tartu Ülikoolis ja erinevate koolituste raames nii noori algajaid kui kogenud sporditegelasi erinevates spordijuhtimise valdkondades. 26. augustil toimuvas koolituses püüan rõhuda oma praktilistele kogemustele ja (eelkõige just võrkpalli baasil) ka rahvusvahelisel tasemel õpitu-kogetu edasiandmisele. Koolituse teoreetiline osa piirdub vaid nii paljuga, kui on vajalik koolituse täielikuks mõistmiseks. Lisaks loenguformaadile ootavad osalejaid praktilised ülesanded; kõik saavad võimaluse õpiprotsessis ise aktiivselt kaasa lüüa.

2. Mis on üldine erinevus sporditoodete ja teenuste ning muude toodete ja teenuste turundusel, miks peaks üldse selle kohta eraldi õppima?

Erinevuse tingib valdkond ise – sport, mis on oma olemuses väga unikaalne ja pole paljudes aspektides nn tavajuhtimisega võrreldav. Just sellest unikaalsusest tulebki koolitusel juttu. Keskendun sellele, kuidas tavapärane turundustegevus muuta sobivaks spordi valdkonnale ja keskendun just neile valdkondadele, kus spordis turundusest kõige enam kasu võiks olla.

3. Kolm olulisemat oskust või teadmist, mida koolitusele tulija saab?

Toon hoopis välja kolm küsimust, millele üheskoos püüame vastused leida:
1) kas spordis on turundus üldse vajalik või (ja mis juhtudel) saab hakkama ka turundustegevuseta?
2) milline on sporditoote/sporditeenuse kõige õigem hind, kust see tekib?
3) kellele sporditurundus on tegelikult suunatud?

4. Kas koolitusel osalemiseks on oluline, et inimene juba on spordivaldkonnas, kas ta peaks olema turundaja või võib ka nt sportlane olla?

Koolitusel osalemine tuleb kasuks kõigile, nii sportlastele, treeneritele kui spordijuhtidele. Ühelt poolt annab turundusvaldkonna tundmine hea aluse spordiorganisatsiooni üldise funktsioneerimise paremaks mõistmiseks, teiselt poolt aga tuleb tõdeda, et iga inimene spordis on vähemal või rohkemal määral turundaja. Seega tulevad õpitud teadmised kasuks kõigile spordiinimestele.

5. Kuidas teile tundub tänane sporditoodete ja teenuste turunduse tase Eestis? Milline on konkurents – kus on konkurents suurim ja kus väikseim?

Konkurents on suurim seal, kus on võimalik teenida raha – eelkõige pean siin silmas fitnessklubisid. Kuna suur osa Eesti spordist on mittetulunduslik ja tegevuse peamiseks eesmärgiks on ots-otsaga kokku tulla (leida katteallikad kuludele, pakkuda sporditegemiseks parimaid võimalikke tingimusi), siis nendes valdkondades pole ka turunduse roll nii suur. Samas on erandeid, näiteks suurema eelarvega spordialaliidud ja suured spordiklubid. Eesti sporditurundus on paljudes valdkondades lapsekingades, kusjuures arengu suurimaks piduriks on turu väiksus.

6. Mida öelda neile, kes veel mõtlevad, kas koolitusele tulla või mitte, mis aitaks neil otsustada?

Kui teie süda kuulub spordile (nagu minul), siis on kindel, et mingitel eluetappidel tuleb teil spordis saba ja sarvedega sees olla. Ükskõik milline konkreetne funktsioon teil ka poleks. Et spordimaailmas hakkama saada, hea õnne ja suure soovi korral ka läbi lüüa ja tippu jõuda, on teadmised turundusest ja oskused erinevaid turundusnippe kasutada hädavajalikud.

Koolitus: Sporditoodete ja teenuste turundus

Aeg: 26. august 2015, 10.00 – 17.15
Koht: Ülikooli 20-320, Tartu
Hind: 75 eurot
Koolituse lisainfo ja registreerumine siin, www.ut.ee/suveülikool või taiendusope@ut.ee.

Mina lähen kohale ja julgustan ka sind osalema! Sporti ja sellest teadlikkust tuleb tõsta ja aidata rahval liikuva elustiili juurde jõuda, olgu see matkamine, jooksmine, süstasõit, võitluskunstid, võrkpall, jalgpall, tennis …. tippsportlase või harrastussportlasena!

About the Author

liisi

Performance coach, blogger and activist.