karjäär sport

Mis on sportlase roll? Identiteet ja sportlaskarjäär

sportlase identiteet

Kuulasin hiljuti intervjuud Raul Rebasega, kus muuhulgas lausus ta, et “Sportlasel on sotsiaalne roll. Nii kui sa pead sportlase “tooteks” tulemusi, oled eksinud. Tema toode on emotsioon, mida ta sihtgrupis (nt koduriigi rahva seas) tekitab. Kurbus, rõõm. Suure sportlase eeskuju inspireerib teisigi.” Sealjuures tõi välja, et olulisemad tulemustest on sportlase eetika, töökus ja energia, mida ta oma alasse paneb. Kohe alguses peaks küsima, kas on sobilik öelda, et sportlane “toodab” midagi? Arvestades, et sport on muutunud äriks, siis ilmselt küll. Inimesena aga ei taha me keegi tunda, et meie oleme toode. Siin on õhuke piir. Minu vaatenurgast käsitlen seda mõnes mõttes sarnaselt nagu mõne muu eksperdi oskustepagasist ja tööst kui “tootest, teenusest”, mida ta teeb, et ennast realiseerida ja saada ka tasu.

Kelle asi on sportlase rolli kujundamine?

Miks see küsimus üldse tekib? Miks puudutab sind ja mind, mis on sportlase roll? Miks on sportlase identiteediga seotud küsimus talle endale tähtis?

Eks sportlasena on vaja saada toetust, nii rahalist, teadmispõhist, igasugust tuge, et oma alal jätkata. Samahästi võime küsida, mis on õpetaja roll ja milline see kuvand on meedias ja inimeste peades – ka õpetajad seisavad vastakuti väga tugevate rolliootustega, mis tekitavad neis endis stressi ja samas on oluline, et õpetajaid tajutaks väärtuslikena, et saada ametile rohkem võimalusi, järelkasvu ja ka paremat palka. Nii võime läheneda ka sportlase rollile.

Milles seisneb sportlase töö?

  • Sooritus ja tippsoorituseni jõudmine, tulemuste saavutamine, mis hõlmab nii treeninguid, taastumist kui võistlusi. Samuti sellega kaasaskäivaid meediaesinemisi ja avalikuks inimeskes olemine teatud piirini.
  • Samavõrra võime ka mõelda, et sportlase töö on oma riigi, klubi esindamine.
  • Sportlase töö võib olla ka pingutuste ületamine laiemalt. Me tahame näha inimesi, kes suudavad raskustest läbi tulla ja sport just seda võimaldab.

Need kolm on avalikkuse ootused sportlasele, mis kujundavad ka sportlase enda arusaamist, kes on “hea sportlane” ja mida “sportlane” peab tegema. Olenevalt kuidas sportlane aga ise näeb oma rolli, oma tööd ja eesmärke, kujundab ta ka oma karjääri ja elu ning rahulolu.

Kes maksab sportlase töö eest?

Et sportlasena saaks oma tööd teha, on tal vaja rahastust ja varustust. Nende saamiseks on võimalused üsna piiritletud ja nii ongi sport muutunud äriks, kus olulisim on tulemus. Vastutasuks ei ole ju anda tihti midagi muud materiaalset – nagu nt jurist teeb oma tööd kliendile ja kliendi eesmärke täita aidates. Sportlane justkui täidab ainult enda eesmärke (kuni ei ole tulemusi ja ta ei esinda riiki). Et paista silma, oodatakse veel praegugi tulemusi. Õnneks see on veidi muutumas ja mõned sportlased on suutnud ka isikliku maine, stiili järgi tagada rahastus, sponsorluslepingud või siis toetavad oma karjääri topeltkarjääriga, tehes lisaks muud “tavalist” tööd. Loe rohkem topeltkarjääri kohta.

Vaatajana, publikuna on meil võimalus sportlaskarjääri ja ootuseid tema suhtes muuta, muutes nii ka äri olemust ja näiteks dopinguohtu, nagu Kristjan Port oma esitluses spordipsühholoogide konverentsil välja tõi. Kui vaataja tahab näha ausat sporti, siis ta ka rahastab ausat sporti ja nii annab selge sõnumi, et tähtsam on ausatel tingimustel tehtud sooritus.

Sportlane ja sport pakub emotsiooni ja inspiratsiooni – kuid valik peab olema tema oma

Publikuna tunneme me oma riigi või oma lemmiksportlast järgides kaotusevalu ja võidurõõmu, pettumust ja lootust koos temaga – nagu meie oleks võistlemas. Sport on selles osas unikaalne. Nii olen hästi nõus, et sportlasi peaks toetama selle emotsiooni eest, mida nad võimaldavad meil tunda ja ei peaks keskenduma ainult võitude ja tulemuste ootusele – keegi kaotab alati, keegi võidab alati. Sportlasena on võimalik tuua protsessi, eetikat, ausust, põhimõtteid läbi oma tegevuse, sõnavõttude ja valikute laiema publikuni. Siiski, sinu kui sportlase elu ja valikud on sinu omad. Teha midagi ainult teiste pärast ei ole kestlik, kui see ei tule südamest. Sportlaskarjääri loomisel on oluline järgida oma sisemist motivatsiooni. Kas iga võit on väärt enda lõhkumist viisil, mis takistab sul karjääri pikemalt jätkata ja võib isegi mõjutada sinu elu ja töövõimalusi tulevikus? Dopinguskandaal jätab jälje nii tervisele kui mainele. Spordinaudingu ja tähenduse kaotamine võtab rõõmu, kui seda teha ainult sponsorite nimel.

Vaimse treeninguga enda elu juhtima

Lõpetuseks tahan lihtsalt julgustada, et läbi coachingu (aga ka hea eneseanalüüsi ja teadlikkuse suurendamise iseendast, oma elust ja karjäärist pikemalt) oleme mitmete sportlastega arutanud ja paika pannud:

  • Mida tähendab sportlaseks olemine ja millised ootused on sul või teistel sinu elule?
  • Kuidas need ootused mõjutavad sinu sooritust?
  • Kuidas planeerida oma karjääri aktiivse sporditegemise ja tippsoorituse ajal kui ka järgnevaks perioodiks?
  • Kuidas sportlasena positsioneerida sponsorite, klubide ja meediaga suhtluses, et ise tunned end autentsena?
  • Kuidas luua oma elurütmi, mis arvestaks sinu identiteedi, rollide ja vajadustega?

Mis on sinu väljakutsed sportlaseks, oma rolliselguses ja positsioneerimises?

sportlase identiteet

Kui sind huvitab sportlasena oma elu ja karjääri mitmekülgne kujundamine, siis julgustan sul tutvuda minu raamatuga “Valikute ristteel. 22 võimalust tähendusliku karjääri loomiseks”. Saad seda osta suuremates raamatupoodidest, Pilgrimi veebilehelt või otse minu käest tellida soodushinnaga (kirjuta liisitoom@gmail.com, lisa, et oled sportlane/treener/ spordimaailmast).

About the Author

liisi

Performance coach, blogger and activist.

You May Also Like