toitumine

Toit tervise, vastupidavuse ja soorituse heaks

Kolm mõjukat raamatut toitumise kohta

Toit on selgelt nii füüsilise kui vaimse tervise vitamiin. Väga palju meie heaolust ja ka meie sooritusest on toitumismenüü taga. On hämmastav, et oleme muutnud harjumuseks tänada end ja tähistada edusamme (ja kõiki tähtpäevi, jõuludest jaanideni) toitudega, mis aga teevad meile kahju (alkohol, suhkrused magustoidud, kiirtoit). See on sama, kui minna trenni, et kaotada kaalu ja siis tähistada seda lehmapiimast jäätisetopsiga ja kõrgtöödeldud loomse burksiga.

See, mis sa suhu paned on 100% sinu kontrolli all. Nii on sul võimalus enda heaolu tõsta väga väikese kuluga. Minu kolm raamatusoovitust, mis on seotud tervema, vastupidavama ja sooritust tõstvama toitumisega, on järgnevad (need on kinnitatud toitumisnõustaja poolt)

“If the shape I am in now is enough to complete a marathon, what kind of shape would I have to be in to run on 100minutes faster? How disciplined about my workouts, nutrition and recovery would I have to be? How rock-solid a mindset would I have to develop?”

– Matt Frazier

“How not to die”

1. “How not to die”, Michael Greger. Tagab üleüldise arusaama toidu ja tervise seosest, teeb seda põhjalikult ja lihtsalt.

“Your Body in Balance”


2. “Your body in balance”, Neal D. Bernard. Tänapäeva tervisemurede järgi jaotatud raamat, mis annab selgeid soovitusi, kuidas ühe või teise puhul oma tervist toetama hakata, mida jätta, mida võtta. Selgitab lahti, miks me haiged oleme ja kuidas toitumise kaudu väga palju mõjutatud on ja kuidas mitmedki haigused on tagasipööratavad, kui otsustada oma taldrikul olevat muuta.

“Plant Based Athlete”

Soovitan palavalt “Plant Based Athlete” raamatut sportliku soorituse ja vastupidavuse kujundamiseks toitumise kaudu!


3. “Plant Based Athlete”, Matt Frazier, Robert Cheeke. Kõnetab rohkem sportlasi, kes on ehk toitumisega paremini kursis, kuid soovivad saavutada lisaeelist, püüavad leida uusi lahendusi ja retsepte just oma spordispetsiifikale sobivalt. Väga selged tabelid, millised ained mida sisaldavad, et saaksid teadlikemaid otsuseid teha. Ning jah, proteeinikogused on välja toodud. See oli vägagi silmiavav, alates proteiini-müüdist kuni toredast soovitusest mõelda, kuidas luua endale paremaid võimalusi. Sh, kuidas ehitada üles treeningtoitumine.

Mida arstid ei jõua rääkida

Väga palju tänapäeva terviseprobleeme on seotud toiduga. Ebatervislik toitumine vaatab vastu reklaamidelt. Küll aga võin öelda, et kui arstid, kellega varasemalt olen pidanud erinevate terviseküsimuste tõttu väisama oleks neid ramatuid lugenud ja saanud vajaliku koolituse, siis oleks paljud minugi tervisega seotud väljakutsed kergemalt kulgenud. Tervislikum menüü on ülimalt lihtne ja kättesaadav ja selleks on palju infot juba olemas.
Head lugemist ja täpsemat toitumisnõu soovitan juba küsida Eliis Salmilt või sportlastel näiteks Gert Koovit-ilt.

Boonus: Filmid, mida vaadata

Eliis Salm jagas ka filme, mida Netflixist saab vaadata:

  • “What the health”,
  • “Diet Fiction”,
  • “Food Choices”,
  • “The Game Changers”.

Liikumine on oluline, kuid veel lihtsam endale head teha on muuta oma taldrikul olevat!

About the Author

liisi

Performance coach, blogger and activist.