Walking in Estonia

Matkarajad Eestis: Legendaarne Taevaskoda

Üks tuntumaid legende ja vaatamisväärsusi Taevaskojas. Neitsikoobas
Üks tuntumaid legende ja vaatamisväärsusi Taevaskojas. Neitsikoobas

Kes ei oleks käinud Taevaskojas? See on kindlasti üks tuntuim nädalavahetuse ja looduses olemise sihtkoht nii eestlastele kui ka välisturistidele. Mina mäletan kooliaegseid peetud klassiväljasõite, sünnipäeva tähistamisi, talviseid tõrvikumatku ja külastusi koos sõpradega välismaalt. Ja ikka ja jälle on midagi uut, midagi huvitavat Taevaskojas leida: uus kõrvaltee, teine aastaaeg, uus seltskond.

Taevaskoja matkarada
Taevaskoja matkarada
Rada sobib ka lastekärude ja ratastoolidega läbimiseks
Rada sobib ka lastekärude ja ratastoolidega läbimiseks
Salakuulaja kivi
Salakuulaja kivi

Hiljuti sattusin taas Taevaskoja radadele, seekord suvise õppelaagri raames. Veetsime paar päeva lähedalasuvas, lihtsas ja mugavas Salamaal, kust ka meie matkarada algas. Seekord juhtis teekonda giid – minu jaoks esmakordne kogemus, sest enamasti on ikka omaette tuldud. Tänu giidile saime kuulda aga rohkem piirkonna legendidest, avastasime märke, mis ise jalutades tähelepanematuks jäävaid (näiteks ristid puudel ja kividel) ja saime veidi rohkem tuttavaks kohaliku eluga ja “poliitikaga”.

Rajal tuleb tähelepanelik olla. Või minna giidiga, kes pöörab tähelepanu põnevatele kohtadele
Rajal tuleb tähelepanelik olla.

Mis mulle meeldib Taevaskoja matkaradadel:

1. Ligipääsetavus. Kui puudub autovõimalus, siis siia saab tulla ka rongiga – kerge nostalgia. Taevaskoda on kindlasti neile, kes on minuga ühel nõul, et aktiivseks eluviisiks ei ole vaja autot, vaid valmisolekut kodust välja minna. Kõik muu on väljamõeldud takistused.
2. Raja raskus-kergus ja pikkus on sinu teha. Taevaskojas võid kõndida maha 20 km ja võid ka pisikese matka ette võtta. Tule siia treenima, sõpradega matkama või perega looduses lõõgastuma.
3. Looduse mitmekülgsus – on vett, on metsaradu, on treppe, kõrguvaid puid, sildu, silte, mis kirjeldavad legende, kohalikku floorat ja faunat. Rajal igav juba ei hakka, kui soovid natuke rohkem meelelahutust, kui rada lihtsalt läbi joosta.
4. Saab teha ka ringmatka. Olgem ausad, Taevaskojas esmakordselt, või ka mitu korda käies võib kergelt teerajalt ära eksida ja ega selliseid märke siin pole, mis ütleks, et siit läheb “5 km ringrada”. Nii tuleb ise rada jälgida ja enne uurida infomaterjale, et oskaksid ringraja üles leida.
Minu viimane matk Taevaskojas oli pea neli kilomeetrit pikk, ringrada (varem oleme teinud ka näiteks 16 kilomeetri pikkuse matka). RMK poolt pakutavat Taevaskodade matkarada näed siin.

Legendid ja Viimse reliikvia võttekohad

Mida sa siin näed? Vastus: vanakuradi näojooni.
Mida sa siin näed? Vastus: vanakuradi näojooni.

Suures Taevaskojas tekib mõnus tundmine, nagu oledki taeva ja maa vahel. Kõik sinu ümber on piiratud kõrgete puude, metsa, liivapaljandikega ja siis oled sina, keskel, lagendikul. Viska pikali ja imetle taevast, mis sind katab. Taevaskoda on täispikitud legendidega. Vanapaganast, kes otsis endale kodupaika, noorendavatest allikavetest ja salakuulajatest.

Soovid nooreneda? Joo allikavett ja pese sellega oma nägu.
Soovid nooreneda? Joo allikavett ja pese sellega oma nägu.

Üks “vaatamisväärsus”, mida Taevaskojas välja tuuakse on “Viimse reliikvia” legendaarsed stseenid, Riesbieteri tõllast väljaviskamise koht, Otteni sild, kus filmis Siim tõkestas küünlavankri jälitajate tee.

Kodune ja iga kord uudne Taevaskoda

Taevaskoda on eestlaste seas üks populaarsemaid sihtkohte. Kui oled seal juba käinud, siis järgmine kord proovi midagi uut, mine rajale giidiga, loe silte, avasta uusi radu, külasta hooajal, mil sa varem pole käinud. Avastamist on palju. Kui juba sinna lähed, siis külasta ka Sipelga ehk Kuklaste Kuningriiki, mis on rongiga ühe peatuse kaugusel.

Giid oskab rohkem infot anda raja ja legendide kohta
Giid oskab rohkem infot anda raja ja legendide kohta

Taevasse kõrguvad puud

Inimene kulutab, inimene peab ka säästma.

IMGP6855

22,5 meetrit kõrge liivakivi paljand
Vaata ka minu paari aasta tagust pikemat matka Taevaskojas ja uuri Taevaskoja lähedal asuva Sipelga ehk kuklaste matkaraja kohta.

Seekordne Taevaskoja matkaraja kaart
Seekordne Taevaskoja matkaraja kaart

Tervitustega,
Liisi

About the Author

liisi

Performance coach, blogger and activist.

You May Also Like